LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Nova dimenzija čitanja

VIDEO: Znanstvenici izumili kameru pomoću koje više nećemo morati ni otvoriti knjigu

Kamera koja može očitati čitave stranice zatvorene knjige omogućit će znanstvenicima novu dimenziju istraživanja uz maksimalno očuvanje knjiga velike starosti.

Kamera koja može očitati čitave stranice zatvorene knjige omogućit će znanstvenicima novu dimenziju istraživanja uz maksimalno očuvanje knjiga velike starosti.

Oduvijek ste zamišljali kako znanje iz knjige prelazi u vašu glavu, rečenicu po rečenicu, bez napora, tehnika pamćenja i usredotočivanja uopće? Vjerujemo da su mnogi od vas kao djeca pokušali spavati s knjigom pod jastukom s uvjerenjem da će znanje iz nje tijekom noći prijeći u glavu, a u već odrasloj dobi to činili samo za sreću. Takav izum vjerojatno neće biti uskoro osmišljen, ali izraz knjigu nisam otvorio zasigurno je dobio novu dimenziju.

Znanstvenici s MIT-a, prenosi Bustle, osmislili su prototip kamere koja može čitati zatvorenu knjigu – barem djelomično. Prema testiranjima kamera može prepoznati sva slova koja knjiga sadrži, odnosno ona na prvih devet stranica. Ako može prvih devet, vjerojatno će nakon dodatnih radova i poboljšanja moći prodrijeti i do zadnje korice knjige. A moramo uzeti u obzir i činjenicu da kamera svoju čaroliju čini kroz prednju koricu knjige!

Istraživanje otkrilo: „lockdown” tijekom koronavirus pandemije prerano postarao mozgove mladih?


FOTO: Flickr

Kako su znanstvenici do ovoga došli? Za razliku od drugih oblika tehnologije koji rabe sredstva poput rendgenskih zraka ili zvučnih valova kako bi se pomoću njih vidjelo kroz čvrste predmete, ovoga je puta iskorišteno terahercno zračenje koje se nalazi u rasponu između mikrovalova i infracrvenoga svjetla. Budući da različite kemikalije apsorbiraju različite količine terahercnoga zračenja, kamera može prepoznati različite razine zračenja između papira i tinte. Rabeći razvijene algoritme, ona razlučuje fragmentirane informacije i sastavlja ih u slova i znakove.

Hrvatska među zemljama EU s ponajvećim interesom za čitanje. Ipak, najviše na knjige troši ova zemlja


Ako ste mislili da ćete na ovaj način pripomoći vlastitoj lijenosti za otvaranjem i listanjem knjige, morat ćete ipak malo pričekati jer kamera još neko vrijeme neće biti namijenjena privatnoj uporabi. Ali će zato odraditi izvrstan posao na knjigama neprocjenjive vrijednosti i velike starosti: znanstvenici ih neće morati ni dodirnuti pri detaljnome proučavanju, što će pridonijeti naporima za njihovim očuvanjem. U mogućnosti kojima će ova kamera vrlo skoro početi doprinositi znanstvenome svijetu možete se uvjeriti i u videu koji prilažemo.

Sveučilište u Splitu sudjeluje u međunarodnoj znanstvenoj platformi kroz koju se potiču rješenja za globalne probleme


IZVOR: BUSTLE
FOTO: FLICKR