LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Zdravlje iz prirode

Saznajte sve o nimu i njegovoj izuzetnoj ljekovitosti

Doznajte kako vam drvo Nim može pomoći u otklanjanju brojnih zdravstvenih problema.

Doznajte kako vam drvo Nim može pomoći u otklanjanju brojnih zdravstvenih problema.

Priroda u svom svojem bogatstvu i ljepoti nudi i sastojke koji mogu biti izuzetno ljekoviti. Sastojke koje su naši preci stoljećima koristili za liječenje svakodnevnih zdravstvenih problema. Jedan od njih je i nim, biljka koju su stoljećima koristili i cijenili stanovnici Indije. Tradicionalno je korišten u pripravcima ajurvedske medicine kao antiseptik u borbi protiv virusnih i bakterijskih infekcija, kod urinarnih tegoba, proljeva povišene temperature, kožnih bolesti, opeklina i raznih upalnih oboljenja. 

Porijeklo praha

Drvo Nim (Azadirachta indica) veliko je zimzeleno stablo porijeklom iz područja Burme, Indije, Bangladeša, Šri Lanke, Malezije i Pakistana, a rasprostranjeno je gotovo cijelim suptropskim pojasom. U klimatskim uvjetima sjeverne Indije cvjeta početkom travnja, sitnim bijelim cvijetovima slatkastog mirisa. Plodovi su slični maslinama i zreli su jestivi, a sjemenke plodova koriste se kao perle za ogrlice i krunice. Djelovanje pripravaka ove biljke opisano je kao antialergijsko, antidermatitisno, antiupalno, antiperiodontitisno, antituberkulozno, antivirusno, antigljivično, larvicidno, baktericidno, insekticidno, pa čak i spermicidno. Glavna komponenta ulja nima, nimbidin, koristi se za izradu više farmaceutskih pripravaka i ljekovite kozmetike, kao što su losioni i šamponi protiv prhuti te tekućine za grgljanje.

U tradicionalnim ajurvedskim receptima koriste se svi dijelovi tog drveta, no tri su dijela od posebnog značaja: kora, listovi i ulje. Vjerojatno najčešća primjena kore nima je za čišćenje zubi. Tradicionalni način je otkinuti grančicu drveta i žvakati je, a koristila se protiv krvarenja desni, karijesa i lošeg zadaha mnogo prije pronalaska zubne paste. Danas se ekstrakt lišća nima može pronaći u zubnim pastama i sapunima.

Kako začiniti hranu da bude fina baš poput mamine doma?


Korištenje nima

Nim je dostupan na tržištu u dva oblika, kao prah koji se radi od lišća biljke i ulje koje se radi od njegovih plodova. Od praha se može napraviti ukusan čaj koji odlično detoksicira organizam, čisti krv i jetru, jača imunitet, nokte i kosu, poboljšava vid, smanjuje bolove kod artritisa, reumatizma i bolove u mišićima, a pomaže i u regulaciji šećera u krvi. Odličan je i kod probavnih smetnji, a vrlo se lagano priprema.  U šalicu vruće vode treba dodati četvrtinu čajne žličice praha i promiješati. Okus je gorak pa možete dodati med i limunov sok po želji. Preporučljivo je nim piti tri puta dnevno, a prvi put u danu treba ga popiti ujutro na prazan želudac.

Nim možete koristiti i kao zubnu pastu. Mješavinom praha nima i himalajske soli natrljajte zubno meso i zube, ostavite da djeluje nekoliko minuta i zatim isperite mlakom vodom. Prah nima možete pomiješati sa vodom i tako dobivenu pastu koristiti kao masku za lice ili kosu. Držite je na licu ili kosi sat do dva i isperite je mlakom vodom. Riješit ćete se akni, a kosa i koža poprimit će zdrav svjež sjaj. Pastu možete koristiti i kao oblog za lakše rane ili opekline, pri čemu će ubrzati zacjeljivanje i smanjiti vjerojatnost ožiljka.

Ključni koraci na početku nove akademske godine i nekoliko korisnih studentskih savjeta


Ukoliko vas muče gljivice na nogama stavite žličicu praha u toplu vodu i u njoj namačite stopala. Jaču otopinu možete kapati u nos umjesto kapljica kod prehlada i upala sinusa, a za liječenje grlobolje ispirite grlo mješavinom otopine nima i meda. 

Ulje nima možete korstiti samo ili pomiješano s nekim baznim uljem poput maslinovog, bademovog ili nekog drugog. Koristi se kod mnogih kožnih oboljenja poput akni, opekotina, ekcema, psorijaze, svraba, atletskog stopala, prhuti i uši, protiv kandide, te kod upala uha i usne šupljine. Njeguje i hidratizira kožu, smanjuje bore i vraća elastičnost koži. Može poslužiti i kao efikasni prirodni repelent za komarce, moljce i ostale insekte. Ulje se mora čuvati na suhom i mračnom mjestu bez sunčevog svjetla. Hladno prešano ulje nima stvrdne se na sobnoj temperaturi, pa ga stavite na toplo mjesto ili u posudu tople vode (otprilike 35°C) da se vrati u tekuće stanje. Ne stavljajte ulje nima u prevruću vodu (iznad 50°C) jer bi to moglo dovesti do smanjenja učinkovitosti njegovih svojstava.

Grad Zagreb daje besplatne zdravstvene usluge za mlade: brinite o spolnom zdravlju


Ako se i vi želite uvjeriti u ljekovitost ove nevjerojatne biljke, dostupan je i na hrvatskom tržištu, i to u boljim ljekarnama. Cijena jedne teglice nim praha kreće se između 47 i 50 kuna, a može potrajati šest i više mjeseci, ovisno o učestalosti uporabe. 

IZVOR: NIMPRAH.COM
FOTO: NIMPRAH.COM