LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Spremno dočekajte nove izazove

Deset savjeta koji će vam olakšati nadolazeću akademsku godinu

Pročitajte naše savjete i pripremite se za sve izazove u nadolazećoj akademskoj godini!

Pročitajte naše savjete i pripremite se za sve izazove u nadolazećoj akademskoj godini!

Rujan se približava kraju, što znači samo jedno. Bliži se početak nove akademske godine. Bilo da ste radili neki sezonski posao, učili za ispite koji su vam preostali ili tek trebate započeti svoju obrazovnu pustolovinu na svježe upisanom fakultetu, donosimo vam nekoliko savjeta koji će vas pripremiti za nove akademske i socijalne izazove i olakšati vam godinu koja slijedi.

1. Napravite svoj kalendar

Prvo i osnovno, kupite ili napravite svoj planer u kojemu ćete isplanirati nadolazeći semestar. U planer unesite sve ispitne rokove, praznike, rođendane i druge važne datume i rokove. Kada dobijete raspored predavanja i seminara, unesite i njih. Ne zaboravite odrediti i vrijeme za učenje. Dobra organizacija uštedjet će vam jako mnogo vremena i smanjiti stres, osobito ako ste brucoš ili brucošica.

2. Napravite plan

Pogledajte akademsku godinu koja je iza vas i pokušajte uvidjeti što ste napravili dobro, a što možete poboljšati. Bilo da imate problema s prokrastinacijom, motivacijom ili jednostavno trebate malo više vremena kako biste usvojili gradivo – ako spoznate svoje slabosti, možete na njima i poraditi. Možda možete pokušati učiti u paru ili grupi. Svi uspjesi iz protekle godine dodatno će vas motivirati da date sve od sebe.

FOTO: Tumblr

3. Raspitajte se o predavačima čija predavanja ćete pohađati

Svaki profesor ima svoj stil predavanja i izlaganja gradiva. Raspitajte se među starijim kolegama kakvi su predavači čija predavanja i seminare ćete pohađati ove akademske godine Sigurno ćete dobiti neke dobre savjete, od toga koju literaturu određeni profesor odnosno profesorica voli koristiti, na koji dio gradiva stavlja poseban naglasak, pa do najboljeg načina ophođenja s njim ili njom. Sve to može biti iznimno korisno pri pisanju seminara i referata, ali i završnih ispita.

4. Istražite studentske udruge i klubove

U jeku drugog roka državne mature, prisjetimo se koji su se fakulteti najviše upisivali prošle godine


Studentski život nisu samo obrazovanje i ispiti. Na svim sveučilištima i fakultetima djeluje niz udruga s raznim interesima. Istražite koje udruge i klubovi djeluju na vašem fakultetu i sveučilištu i uključite se u rad onih čije interese dijelite. Upoznat ćete mnoštvo ljudi s kojima dijelite slične interese, a sigurno ćete se i zabaviti baveći se onime što volite. A ako ne nađete klub ili udrugu koji se bavi nečime što vi volite, zašto ga upravo vi ne biste pokrenuli?

5. Raspitajte se o poslovima

Svima nama dobro dođe koja dodatna kuna. Zato, raspitajte se o učlanjenju u Student servis i studentskim poslovima koji se nude. Uz dobrodošlu financijsku pomoć, ti poslovi mogu biti i izvor dragocjenog iskustva.

FOTO: Studentski.hr

6. Počnite čitati preporučenu literaturu

Znamo, znamo, ljeto je i ne želite razmišljati o stručnoj literaturi i skriptama, a ispiti i kolokviji se čine jako daleko. No, vrijeme leti i prije nego se snađete, morati ćete ući u predavaonicu i pokazati koliko znate. Ako već sada lagano počnete čitati knjige koje će vam biti potrebne za ispite, izbjeći ćete paniku i stres za vrijeme rokova, a vrlo vjerojatno imati i bolje ocjene.

7. Volontirajte

Volontiranje je još jedan izvrstan način sakupljanja iskustva. Istražite grupe i inicijative koje zastupaju vaše vrijednosti i ciljeve u čiji rad se možete uključiti. Volite kuhati? Pronađite udrugu koja nudi obroke siromašnima i starijima. Volite podučavati? Sigurno postoje djeca kojima treba poduka, a roditelji im je ne mogu priuštiti.

Francuski studentski prosvjedi 1968. – povijesni trenutak koji je potresao naciju, ali i svijet


8. Očistite svoju sobu u roditeljskom domu

Iskoristite ovo vrijeme i bacite sve nepotrebne stvari koje su se akumulirale u vašoj sobi. Pregledajte odjeću i cipele i donirajte ili bacite sve ono što više ne želite ili ne možete nositi. Bacite stare bilježnice koje vam više ne trebaju i donirajte nepotrebne stare knjige. Začudit će vas koliko ste nepotrebnih predmeta čuvali.

FOTO: Flickr

9. Naučite kuhati

Menze su glavni način prehrane većine studenata. No, zašto ne biste kraj ljeta iskoristili za učenje kuhanja? To je vještina koja će vam uvijek biti korisna, a par osnovnih recepata zaista nije teško savladati. Iako svi obožavamo pizzu i lazanje, naručivanje hrane iz restorana može poprilično istrošiti ionako tanak studentski budžet.

10. Napravite neki kreativni projekt

Upotrijebite vrijeme koje vam je preostao za neki zabavan kreativni projekt. Uzmite fotografski aparat, prošetajte svojim gradom i snimite hrpu fotografija. Ako volite crtati, kupite mnogo papira i crtajte koliko god možete. Napišite kratku priču ili nekoliko pjesama. Sašijte ili ispletite nešto. Nije važno što napravite, važno da je kreativno, zabavno i inspirativno!

IZVOR: BUSTLE
FOTO: VIKORIA UJČIĆ/STUDENTSKI.HR