LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
PREPORUKA: KRIŽNI SMJER

Usisavati trebate barem dvaput tjedno, a evo i zašto

Ako do sada usisavate rjeđe nego što preporučaju stručnjaci, dobra vijest je da je usisavanje uz prave korake poprilično jednostavno.

Ako do sada usisavate rjeđe nego što preporučaju stručnjaci, dobra vijest je da je usisavanje uz prave korake poprilično jednostavno.

Usisavanje je mnogima tlaka, ali ako usisavate manje od dvaput tjedno, čini se da usisavate prerijetko. To može doprinijeti nakupljanju alargena i štetnih tvari koje potencijalno mogu ugroziti i vaše zdravlje. Zato pored svih obaveza, ipak trebate naći vremena i za ovu kućnu aktivnost.
Redovito usisavanje je važno jer to znači da na vrijeme skupljate prljavštinu, alergene i prašinu koji se nakupljaju u vašem domu, a uz to, tu je i onaj divni osjećaj kad se prošećete po svježe usisanom ili opranom podu, rekao je Will Cotter iz HappyCleansa.
Iako je dvaput tjedno već puno, valja znati da je neke podove potrebno usisavati i češće, a neki će preživjeti i ako to nećete činiti baš dvaput tjedno.

Dvaput tjedno ili češće treba usisavati sve prostorije u kojima češće boravite jer će to spriječiti i raznošenje prašine u druge prostorije vašeg doma. S druge strane, rjeđe možete usisavati područja u kojima ne boravite često kao recimo u dnevnoj sobi.
U prosjeku bi te prostorije trebalo usisavati jednom tjedno kako bi se pod održao čistim i smanjila prljavština u domu. Kada baš nemate vremena za detaljno usisavanje, najbolje je dati prednost prometnijim područjima u domu. Pokušajte baremta područja usisati jednom ili dva puta tjedno, a područja s malim prometom jednom tjedno ili jednom u svaka dva tjedna, savjetuje Cotter.
Ako do sada usisavate rjeđe nego što preporučaju stručnjaci, dobra vijest je da je usisavanje uz prave korake poprilično jednostavno.

Započnite tako što ćete prije usisavanja obrisati prašinu, to će spriječiti da leti po prostoriji dok usisavate i osigurat će dublje i temeljitije čišćenje. Također, prije usisavanja očistite usisavač. Provjerite je li doista čist prije nego što ga upotrijebite za čišćenje doma. Započnite pražnjenjem spremnika, a zatim uklonite prašinu, prljavštinu i dlake sa samog usisavača. Preporučuje se da usisavate u križnom smjeru. Umjesto u nizu ravnih linija, pokušajte usisavanje u nizu preklapajućih dijagonalnih linija. Najbolji je križni uzorak, jer je na taj način manja vjerojatnost da ćete propustiti usisati dijelove poda, piše Večernji list.
FOTO: STUDENTSKI.HR VIA CANVA