LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Ulaganje u budućnost

Besplatno online učenje

Tečajevi su koncipirani poput fakultetskih predavanja, no dostupni su svakome, bilo gdje na svijetu i to potpuno besplatno.

Tečajevi su koncipirani poput fakultetskih predavanja, no dostupni su svakome, bilo gdje na svijetu i to potpuno besplatno.

Posljednjih godina sve veći trend u online obrazovanju postaju masovni otvoreni online tečajevi (MOOC - od massive open online courses). Termin je skovao David Cormier, menadžer internetskih komunikacija i inovacija sa Sveučilišta na Otoku Princa Edwarda u Kanadi. Prvi takav tečaj otvoren je prošle godine na sveučilištu u američkoj saveznoj državi Utah.

Ovi tečajevi su koncipirani poput fakultetskih predavanja, no dostupni su svakome, bilo gdje na svijetu i potpuno besplatno. Iako nećete dobiti fakultetsko priznanje, po završetku kolegija dobit ćete certifikat o uspješnom polaganju. Osim što su dizajnirani da budu zabavni i zanimljivi, tečajeve često osmišljavaju i provode neka od najznačajnijih svjetskih imena u određenim poljima obrazovanja te pokrivaju brojna područja na nekoliko jezika.

Vjerojatno najpoznatija svjetska mreža posvećen online učenju je Coursera koja broji oko 17 milijuna upisa iz više od 190 svjetskih zemalja, dok najpopularniji predmet sluša 240 tisuća studenata. Održava se više od 400 tečajeva raspoređenih u 20-ak kategorija koje stvara 85 sveučilišta iz 16 zemalja. Tečajeve je moguće pohađati na 12 jezika.

EdX je još jedna neprofitabilna stranica s tečajevima koju su zajedničkim snagama pokrenuli stručnjaci s renomiranih sveučilišta Harvarda i MIT-a, a koja je stacionirana u Cambridgeu u saveznoj državi Massachusetts. EdX nudi interaktivne online satove iz prava, povijesti, inženjeringa, ekonomije, društvenih znanosti, informatike, računarstva, zdravstva te umjetne inteligencije, uz razvijeno partnerstvo s brojnim institucijama iz svih razvijenih svjetskih zemalja.

Poznata američka sveučilišta MIT i Stanford također imaju svoje portale za online učenje, pri čemu MIT nudi većinu nastavnih materijala originalno korištenih na samim predavanjima, uz dostupnost više od dvije tisuće tečajeva. Svakako razmotrite ove opcije ukoliko preferirate vlastiti tempo rada, u usporedbi sa strukturiranim tečajevima koje nude Coursera i EdX.

I europske institucije drže korak s globalnim trendovima. Tako je njemački Iversity ponudio tečajeve na engleskom i njemačkom koji su širokoj javnosti dostupni od listopada ove godine Future Learn, podružnica britanskog Open Universityja, trenutno je u beta fazi, no već ima partnerstva sa sveučilištima u Velikoj Britaniji, Irskoj, Australiji i na Novom Zelandu te se prvi tečajevi očekuju u studenome. Na domaćoj mreži postoji portal maldmedia.com na kojem možete i kreirati online tečajeve, a trenutno broji 700 polaznika i 12 tečajeva uz brz rast korisnika.

Ako želite naučiti strani jezik, svakako posjetite Duolingo koji nudi potpuno besplatno jezično obrazovanje, dok će oni zainteresirani za programiranje na stranici CodeAcademy pronaći besplatne interaktivne lekcije. Za cjelokupan i redovno ažuriran popis besplatnih online tečajeva, posjetite MOOC List. Ako imate viška slobodnog vremena, iskoristite ga za učenje novih vještina koje će vam svakako pomoći u daljnjem studiranju ili budućoj karijeri, i to brzo, efikasno i potpuno besplatno!

FOTO: CAYUGASYRACUSE.ORG