LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Svaka ima svoju manu

U čemu su članice Europske unije najgore?

Finska je depresivna zemlja, Italija ima najviše neplaćenih poreza, a što je s Hrvatskom?

Finska je depresivna zemlja, Italija ima najviše neplaćenih poreza, a što je s Hrvatskom?

Prema različitim istraživanjima koja su provedena proteklih godina, napravljen je popis najvećih mana svih država članica Europske unije. Iako je naredni popis napravljen abecednim redom, započinjemo Hrvatskom, ipak je naša i najnovija članica Unije.

Ono što se zamjera Hrvatima je najmanje sudionika u Erasmus programima, no to je lako popravljivo. Pa i Studentski.hr radi na tome, uvijek informirajući o dobrim iskustvima i prilikama koje vas očekuju ukoliko se odlučite za razmjenu.

Sad je vrijeme za početak abecednog popisa, pa krećemo s Austrijom. Prema istraživanjima iz 2013. godine pod nazivom Europska društvena statistika, Austrija ima najviše mladih pušača, u dobi od 15 do 24 godina. Njih je čak 29,4 posto, dok je u Rumunjskoj, državi koja ima najmanje mladih pušača, postotak dvostruko manji.

U Belgiji se stvaraju najveće gužve na cestama, što i nije čudno, budući da se dva prometno najzgušenija grada, Bruxelles i Antwarp, nalaze upravo u Belgiji. No, prema istraživanjima iz 2013. godine, sljedeća članica ima još veći problem. U Bugarskoj je, naime, najmanja sloboda tiska. Prema tome je najgora u Europskoj uniji, a 89. u svijetu.

Jugoistočna Europa
 
Izvor: Thrillist
 

Istraživanje iz 2012. navodi da je na Cipru najmanje 18-godišnjaka koji se još nalaze u školskom sustavu, tj. da mladi već prije navršenih 18 godina završavaju školovanje. A u sličnoj se situaciji, prema tom istraživanju, nalaze i Portugal, Luksemburg i Bugarska.

Češka se može „pohvaliti” najvećom razinom modernog ropstva. Smatra se da ima više od 37 tisuća zarobljenih osoba, iako je taj broj i puno veći.

Danska se, pak, nema čega sramiti, osim toga što postoje samo dvije trgovine Zara u cijeloj državi. A već navedeno istraživanje iz 2013. godine pokazalo je kako je u Estoniji velika razlika u postotku žena i muškaraca, pa žena ima čak 27 % manje nego muškaraca.

Već je dobro poznato kako je u Finskoj depresija veliki problem, pa se zbog te činjenice smjestila na prvo mjesto popisa najdepresivnijih naroda u Europskoj uniji.  

S druge strane, Francuska je zemlja koja se ne može pohvaliti dobrim znanjem engleskog, no barem se nalazi na listi indexa s kojeg je preuzeta ta statistika, za razliku od Hrvatske.

Europa2
 
Izvor: Thrillist
 
 

S obzirom na sve što smo posljednjih godina pročitali o Grčkoj, činjenica da su u najvećem dugu u odnosu na druge članice Europske unije i nije veliko iznenađenje. Naime, njihov je dug bio čak 130% s obzirom na BDP.

U Irskoj, najveći je udio slučajeva cistične fibroze, nasljedne bolesti koja prouzrokuje probleme u dišnom, probavnom i reproduktivnom sustavu. Statistika pokazuje kako se bolest pojavljuje kod jednog od 1800 novorođenčadi.

U Italiji je, pak, najveća brojka neprijavljenih i neplaćenih poreza, te se smatra da je čak 239 milijardi dolara izgubljeno zbog neplaćenog talijanskog poreza. S obzirom da se radi o kolijevci mafije, možda se i ne bismo trebali toliko čuditi.

Istraživanje iz 2010. godine pokazalo je kako se u Latviji nalazi najveći broj zatvorenika s obzirom na ukupnu populaciju, pa se na 100 tisuća stanovnika njih 305 nalazi u zatvoru. No, iako se brojka čini jako velikom, usporedit ćemo je sa Sjedinjenim Američkim Državama gdje je čak 716 osoba u zatvoru na isti udio populacije.

Unatoč tome što je broj depresivnih osoba najviši u Finskoj, u Litvi je najveći broj samoubojstava, a broj je čak deset puta veći od broja samoubojstava u Grčkoj. No, istraživanje prema kojemu je ova mana Litve navedena je iz 2010. godine, pa se nadamo da se situacija u međuvremenu popravila.

U Luksemburgu se 2007. godine potrošilo najmanje novaca na školovanje, tek 3.15% BDP. No, ako uzmemo u obzir da se tamo nalazi tek jedno sveučilište, to i nije toliko iznenađujući podatak.

Mađarska ima najveći porez, čak 27%. Možda bi to druge članice prihvatile kao strašnu brojku, no u Hrvatskoj je porez 25% pa nama tih dva posto ne čini neku razliku.

U Malti je, pak, najteže pokrenuti svoju tvrtku, a osim što je po tome najgora u Europskoj uniji, u svijetu se nalazi na 161. mjestu.

U Nizozemskoj, zemlji poznatoj ne samo po marihuani, nego i velikom broju biciklistu, opravdano je da je upravo najveći broj poginulih u prometnim nesrećama koje uključuju – bicikliste. Možda bi bilo očekivano da je najveći broj potrošača marihuane, ali u tome ih je prestigla Danska.

U Njemačkoj je najmanji broj kućanstava koji su vlasnici kuća u kojima žive. Dok je istraživanje iz 2012. godine pokazalo kako je u Poljskoj najmanji broj liječnika.

Portugal, pak, ima najmanji natalitet u Europskoj uniji, s tek 7,9 rođenja na 1000 stanovnika. Kako bi slika bila potpuna, u Irskoj je ta brojka čak dva puta veća.

Rumunjska ima manu sličnu Danskoj, popravljivu i nevažnu, s obzirom na neke stvari koje smo vidjeli na ovom popisu. Naime, ima najmanji broj kino dvorana s obzirom na cijelu populaciju, tek 3.8 na milijun stanovnika.

Nažalost, odmah se vraćamo na nešto ozbiljniju temu. Naime, u Slovačkoj tek 13,05% sveukupne populacije izađe na glasovanje. Članica Europske unije koja se može pohvaliti velikim brojem izlazaka na glasovanje je Belgija, gdje čak 89,64% stanovnika izađe na izbore.

Susjedna Slovenija ima najveći broj smrti uzrokvanih alkoholom, dok je u Španjolskoj najveći broj mladih koji odustanu od obveznog školovanja, čak 23.5%.  

U Švedskoj, pak, ima najmanje kreveta u bolnici s obzirom na broj stanovnika.

Popis ćemo završiti s Ujedinjenim Kraljevstvom koji se može pohvaliti najvećom upotrebom u amfetamina, ecstasya i LSD-a u Europskoj uniji.

FOTO: THRILLIST