LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Što pogledati?

Top 10 podcijenjenih filmova ovog desetljeća

Ako vam je dosta razvikanih filmova, nastavaka popularnih franšiza i samo želite pogledati nešto novo, ali kvalitetno, nastavite scrollati.

Ako vam je dosta razvikanih filmova, nastavaka popularnih franšiza i samo želite pogledati nešto novo, ali kvalitetno, nastavite scrollati.

Izbor filmova zbog svakakvih streaming usluga postao je golem te je time postalo teže naći kvalitetan film. Ako ste pogledali sve razvikane filmove i tražite nešto novo, na pravom ste mjestu. Donosimo vam 10 najboljih podcijenjenih filmova ovog desetljeća.

1. Frances Ha (2012)

Frances Ha crno-bijela je komedija u režiji Noe Baumbacha, a priča priču o ekscentričnoj ženi koja se bezglavo baca u svoje snove iako je mogućnost za njihovo ostvarenje gotovo nemoguća. Glavna zvijezda je Baumbachova partnerica i sad već poznata redateljica filmova Lady Bird i Little Women, Greta Gerwig koja je Francesinu neobjašnjivu radost za životom u kojem joj baš i ne cvjetaju ruže izvrsno prenijela na ekran. Film je dirljiv i realan, a red smijeha prati i red suza. 

2. Prisoners (2013)

Kada netko spomene redatelja Denisa Villeneuvea, većini na pamet odmah padaju njegovi filmovi Arrival i Dune, a s obzirom na to da je Prisoners okupio impresivnu glumačku postavu, čudi nas kako i on ne pada odmah na pamet. Riječ je o napetom kriminalističkom trileru u kojem Jake Gyllenhaal glumi detektiva koji istražuje nestanak kćeri Hugha Jackmana. Dvojici velikana pridružuje se i Paul Dano, a surovosti i napetosti kroz film ne nedostaje te postavlja pitanje koliko daleko bismo otišli da zaštitimo svoju obitelj?

3. I Origins (2014)

Znanost, ljubav, smrt, tuga i sreća. Ova zanimljiva drama ima sve elemente da pomete filmske nagrade, no nažalost film je prošao nezamijećen među mainstream publikom. Priča prati molekularnog biologa koji sa svojim laboratorijskim partnerima pokušava dokazati da su ljudske oči evoluirale te dođu do otkrića koje može promijeniti društvo kakvog ga danas znamo. Nećemo previše otkrivati, vama ostavljamo da ostatak pogledate sami.

4. Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom (2015)

Ovaj devastirajući dokumentarac iz 2015. otkriva želju ukrajinskog naroda za demokracijom i slobodom nakon što su suočeni s proruskom vlasti. Dokumentarac daje odličan uvid u ukrajinsku povijest i prati revoluciju ukrajinskog naroda koja jezivo podsjeća na ono što se događa danas. Film je 2016. čak bio i nominiran za Oscara za najbolji dugometražni dokumentarac te za brojne druge nagrade, no sad je važniji nego prije te je dostupan i na Netflixu.

5. Sing Street (2016)

Preslatki film Sing Street oduševio je kritičare i ljubitelje coming of age žanra koji su bili uvjereni da njega očekuje izvrsna sezona dodjele nagrada, no i Sing Street prošao je poprilično nezamijećeno, posebno kod publike. Film prati mladog Conora koji odrasta u Dublinu 1980-ih te zbog bijega od disfunkcionalne obitelji odluči osnovati bend kako bi impresionirao djevojku koja mu se sviđa. Osim odlične glume, vjerno prikazanih 80-ih te pravom coming of age ugođaju, Sing Streetov najbolji adut mora biti njegov soundtrack s originalnim pjesmama u izvedbi glavnog glumca, Ferdije Walsh-Peeloa. U ovaj film ćete se garantirano zaljubiti te dobro provesti.

6.  The Killing of a Sacred Deer (2017)

Još jedan film na listi sa zvučnim imenima koji je prošao nezamijećeno, The Killing of a Sacred Deer pravo je osvježenje u horor-misterija žanru kojeg je režirao grčki redatelj Yorgos Lanthimos poznat po neobičnim filmovima. U glavnim ulogama su Colin Farrell i Nicole Kidman, a priča prati kirurga Stevena koji je prisiljen na nezamislivu žrtvu kada mu se život počne raspadati dolaskom tinejdžera kojeg je uzeo pod svojim okriljem. Ako mislite da znate što očekivati, varate se! Neočekivane stvari koje tijekom filma izlaze na vidjelo ostavit će vas u šoku.

7. Isle of the Dogs (2018)

Wes Anderson redatelj je koji se prepoznaje. Njegovi filmovi Royal Tenenbaums, Grand Budapest Hotel pa sve do prošlogodišnjeg The French Dispatcha uvijek ostaju zapamćeni, no manje je poznato da se Wes bavi i animacijom pa je tako na našu listu došao jedan od njegovih najpodcjenjenijih filmova - Isle of Dogs. Radnja je smještena u Japanu kada novi diktator odluči zabraniti posjedovanje pasa te naredi svima da svoje četveronožne ljubimce odbace na takozvani Otok pasa. U glavnu priču onda ulaze psi koji pokušavaju preživjeti na prljavom i napuštenom otoku te dječak koji odluči potražiti svog voljenog i izgubljenog psa. 

8. I Lost My Body (2019)

Još jedan animirani film kojeg ćemo izdvojiti, francuski I Lost My Body zanimljiv je i pomalo tužan film koji prati stidljivog mladića Naofuela koji je zaljubljen u Gabrielle. U drugom dijelu grada, njegova odsječena ruka koju je tragično izgubio, bježi iz laboratorija za seciranje i pokušava se vratiti svom vlasniku. Prekrasan i zadivljujuć film, I Lost My Body nikoga ne može ostaviti ravnodušnim.

9. Palm Springs (2020)

Ako vam je dosta romantičnih komedija na istu foru, onda morate pogledati pravo osvježenje za taj žanr. Film Palm Springs prati komičara Andyja Samberga poznatijeg po ulozi Jake Peralte iz Brooklyn 99 i Cristin Milioti kao dvoje gostiju s vjenčanja koji zaglave u vremenskoj petlji te moraju proživljavati isti dan iznova i iznova. Naravno da usput razviju i romansu, a pravi element zabave dolazi kada odluče pronaći način kako iz vremenske petlje izaći. 

10. Flee (2021)

Iako je o ovom filmu bilo govora ove godine s obzirom na to da je postigao povijesnu stvar na Oscarima i postao prvi film koji je nominiran u kategorijama na najbolji strani film, najbolji dugometražni dokumentarac te najbolji animirani film. Nažalost, sreća mu se nije osmjehnula te je ostao s 0 zlatnih kipića. To zaista čudi s obzirom na dirljivu priču i zanimljiv pristup filmu. Naime, ovo je dokumentarac o gej izbjeglici iz Afganistana koji je sa svojom obitelji još kao dječak morao otići iz rodne zemlje. Poslali su ga u Dansku gdje je sam izgradio život kojim se ponosi te prvi put priča svoju životnu priču. Zbog zaštite identiteta, tvorac dokumentarca odlučio je da će film nakon snimanja animirati te je tako nastao animirani dokumentarac koji zaslužuje da se o njemu govori.




 
FOTO: PEXELS