LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Plodna arheološka godina

Top 10 arheoloških otkrića 2013.

Arheološka otkrića se ponekad sastoje od fragmenata kostiju, a ponekad od objekata nesagledivih dimenzija. Pogledajte što se uzbudljivog dogodilo u svijetu arheologije 2013. godine.

Arheološka otkrića se ponekad sastoje od fragmenata kostiju, a ponekad od objekata nesagledivih dimenzija. Pogledajte što se uzbudljivog dogodilo u svijetu arheologije 2013. godine.

Donosimo vam pregled top 10 arheoloških otkrića 2013., od kostiju kralja Richarda III. do egipatske luke i kanibalizma u engleskom kolonijalnom gradiću Jamestownu.

1. Kosti kralja Richarda III.

Kosti su pronađene ispod parkirališta. Ispostavilo se kako je kralj bolovao od skolioze. Richard III. je ubijen na bojnom polju 1485., a prema svim dokazima sahranjen je s modricama na glavi, na brzinu i bez ceremonija.

Kralj Richard
FOTO: University of Leicester
 
 

2. Najstariji sjevernoamerički petroglifi

U Nevadi, američki stručnjaci su pronašli ovo monumentalno kamenje. U kamenju su ugravirani oblici koji bi mogli predstavljati munje, drveće ili oblake. Napravili su ih Paleoindijanci između perioda od 10 500 do 14 800 godina.

 
Petroglifi
FOTO: Archaeology magazine
 
 

3. Wari kultura - Peru.

U Peruu, skupina arheologa je pronašla grobnicu sai skeletima nekoliko kraljica koje su bile popraćene s 40 plemićkih žena pokopanih u sjedećem položaju. Grobnica bi mogla odgovoriti na pitanje uloge žena u ovom carstvu.

 
Wari
FOTO: Archaeology magazine
 
 

4. Remapiranje Angkor Wata, hramskog kompleksa i centra Kmerskog carstva

Uz pomoć tehnologije imena LIDAR, stručnjaci su uspjeli izmjeriti područje koje pripada navedenom kompleksu. Ispostavilo se kako je kompleks obuhvaćao 33 kvadratna kilometra.

 
Angkor Wat
FOTO: Archaeology magazine
 
 

5. Najstarija mumija u Irskoj.

Arheolozi u Irskoj pronašli su prirodno mumificiranu osobu (bog body) i nazvali ju Cashel Man. Cashel Man je živio u ranom brončanom dobu i umro nasilnom smrću. Kralježnica mu je dva puta polomljena, ruka jednom, a u leđa je više puta zadobio udarac sjekirom.

 
Bog body
FOTO: Archaeology magazine
 
 

6. Kolonijalni kanibalizam

Jamestownu, engleskom kolonijalnom gradiću u Sjevernoj Americi prijetilo je izumiranje. Bilo je to brutalne zime 1609./1610. u kojoj su stanovnici gradića došli u položaj da moraju konzumirati ljudsko meso. Dokaz tomu je razmrskana lubanja 14-godišnje djevojčice pronađena uz kosti konja i psa koji su isto tako, vjerojatno, pojedeni u sveopćoj nestašici.

 
Jamestown
FOTO: Archaeology magazine
 
 

7. Dmanisi - lubanja Homo erectusa

Lubanja je pronađena 2005. godine Paleoantropolozi su prošle godine utvrdili na temelju ove lubanje, koja ima karakteristike više rodova Homo, da bi se dosadašnje vrste Homo ergaster, Homo rudolfensis i Homo habilis mogle uvrstiti u jednu - Homo erectus.

 
Dmanisi
FOTO: Archaeology magazine
 
 

8. Rimski monumentalni objekt

17 kilometara od Rima, pronađen je kompleks koji bi mogao predstavljati najraniji rimski monumentalni objekt. Zgrada je datirana u prijelaz s četvrtog na treće stoljeće prije Krista u razdoblje Rimske republike. Ovaj objekt zauzima 2000 metara kvadratnih, što je ustvari veličina jedne antičke gradske četvrti. Nije poznato je li objekt služio u privatne ili državne svrhe, niti koja mu je svrha.

 
Rimski monumentalni objekt
FOTO: Archaeology magazine
 

9. Najstarija luka na svijetu - Egipat

U mjestu Wadi-el Jarf na Crvenom moru, arheolozi su pronašli fragmente brodova, užadi i keramike. Luka je datirana u razdoblje faraona Keopsa, razdoblje od 2551. do 2528. prije Krista. Isto tako su pronađeni i ostatci papirusa, zasada najstariji u Egiptu.

 
Najstarija luka
FOTO: Archaeology magazine
 

10. Novi kopači 

Posao ponekad može biti otežan arheolozima zbog nedostupnih ili zaštićenih lokacija. No, ovdje su životinje uskočile u pomoć. Tako je jazavac pomogao u otkrivanju i iskopavanju 9 grobova antičkih ratnika u sjevernoj Njemačkoj. Krtica je pomogla iskopati artefakte u rimskoj utvrdi u kojoj arheolozi više nisu mogli kopati. Dupin je pak uspio locirati Howell torpedo u Pacifiku iz 19. stoljeća. Prije ovoga su pronađena samo dva torpeda od njih pedeset napravljenih.

 
Critter diggers
 FOTO: Archaeology magazine
FOTO: BLOGSPOT