LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Osjećajte se sigurno

Ojačajte svoju lozinku u nekoliko koraka

Slabe lozinke često su rezultat lijenosti, a ta lijenost može naštetiti korisnicima ako kriva osoba dođe do njihovih podataka s kreditne kartice.

Slabe lozinke često su rezultat lijenosti, a ta lijenost može naštetiti korisnicima ako kriva osoba dođe do njihovih podataka s kreditne kartice.

U svijetu u kojem danas živimo veoma je važno odabrati dobru lozinku jer samo uz nekoliko klikova sposobnih hakera možete ostati bez privatnosti, ali i bez identiteta. Naravno, ponekad ako nemate kvalitetnu lozinku, svatko može ući u vaš Facebook, PayPal ili Google Mail račun. To je često rezultat lijenosti, a ta lijenost može naštetiti korisnicima ako se kriva osoba „dočepa” njihovih podataka s kreditne kartice.

Upravo smo vam zbog takvih stvari odlučili pomoći te vam donosimo nekoliko savjeta za sigurne lozinke. 

Nemojte davati svoju lozinku nikome, ali baš nikome

Svatko u svome životu ima osobu kojoj može povjeriti bilo što, i to je lijepo, ali nije isključena mogućnost da ćete se jednog dana posvađati tom osobom. U tom trenutku ta će osoba možda biti spremna napraviti sve kako bi vas osramotila na najgori mogući način. Nikada ne znate što leži u budućnosti, stoga držite lozinku samo za sebe. Također, ovo se pravilo može primijeniti ako imate dečka/curu. Jednog dana može postati bivši/bivša i uz par će vam klikova nevjerojatno otežati život. 

Koristite „jake” lozinke 

Danas mnoge stranice neće dopustiti da kreirate slabu lozinku. Obično se traži kombinacija malih i velikih slova, brojeva i znakova. Ako imate mogućnost kreirati lozinku samo brojevima ili samo slovima, nemojte napraviti pogrešku i napisati „1234” ili „abcd”. Također izbjegavajte podatke poput datuma rođenja, imena ili kućnih adresa. 

Neka vam lozinka sadrži najmanje osam znakova

U ovome slučaju veličina ili duljina veoma je bitna. Što je lozinka dulja, to je hakerima teže. 

Pogledajte 20 najgorih lozinki i učite na pogreškama

20 najgorih lozinki
 

FOTO: Connectsafely.org

Jedan račun, jedna lozinka

Nemojte koristiti istu lozinku za sve stranice. Ako vam je teško zapamtiti sve lozinke, zapišite ih negdje, ali na starinski način. U neku bilježnicu ili komad papira i, naravno, nemojte to ostaviti na vidljivom mjestu. 

Nemojte koristiti riječi iz rječnika

Ako je riječ iz rječnika, velika je mogućnost da će ju netko pogoditi. Također postoji software koji omogućuje kriminalcima da pogađaju lozinke koje se sastoje od riječi iz rječnika. 

Provjerite jačinu svoje lozinke ovdje.

FOTO: WIRED.CO.UK