LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Budućnost u 2015. godini

Koja nezamisliva čuda iz „Povratka u budućnost“ danas svakodnevno koristimo?

Premda još uvijek nemamo leteće automobile, „Povratak u budućnost“ je uspješno predvidio nekoliko drugih tehnoloških dostignuća.

Premda još uvijek nemamo leteće automobile, „Povratak u budućnost“ je uspješno predvidio nekoliko drugih tehnoloških dostignuća.

Davne 1989. održana je premijera filma „Povratak u budućnost“ u kojem se daleka i tehnološki napredna budućnost odvija 2015. godine. Znači, napokon možemo provjeriti koliko se naša sadašnjost podudara s vizijom budućnosti redatelja Roberta Zemeckisa.

Iako leteći automobili još uvijek ne paraju nebo, roboti ne šeću pse, a vezice cipela ne vežu se same, po nekim stvarima budućnost nas je sustigla.

Primjerice, tanki televizijski ekrani nalaze se gotovo u svakoj kući, a od 2012. godine – kada se duh 2 Paca priključio Snopp Doggu i Dr. Dreu na pozornici – 3D hologrami postaju sve uobičajeniji. Štoviše, hologrami danas izgledaju puno bolje nego što se očekivalo 1989.

Dostignuća u tehnologiji su omogućila čak i da se Martyjev leteći skateboard probije van granica fikcije. Naime, prošle godine je predstavljen prvi leteći skateboard koji je testirao ni manje ni više nego – Tony Hawk. Prvih i jedinih 10 primjeraka čuda tehnologije odmah je prodano. Cijena – prava sitnica: 10 000 dolara. Ipak, u ovom slučaju je budućnost iz filma naprednija jer ovaj stvarni vozi samo iznad metalnih površina.

Kad je Martyjev otac zvao šefa video pozivom, svima se to činilo tako ludo naprednim. Danas su takvi pozivi toliko uobičajena stvar da su se i naše bake prestale čuditi kad preko ekrana vide i čuju kćer iz Amerike.

U drugom nastavku filma Martyjeva djeca za večerom nose video naočale. One im omogućuju istovremeno gledanje dvaju ekrana, kao i pozive. Zahvaljujući Googleu, djeca danas mogu raditi potpuno isto. 1 500 dolara za komad i dijete će pojesti brokulu, a da nije ni primijetilo.

Biometrijska sigurnost prisutna je i danas. Kad je u filmu policajac otiskom prsta pronašao adresu Martyjeve cure, svi su znali kako je logično da se u budućnosti nešto slično tome i ostvari. No, nitko nije očekivao da će biti u toliko širokoj primjeni. Primjerice, iPhone 6 možemo otključati očitavanjem otiska prsta.

Jedan dodir prstom u filmu rješava mnoge probleme, a među ostalim i plaćanje taksija putem uređaja sličnog tabletu koji se nalazi u automobilu. Iako takva budućnost još nije došla u Hrvatsku, sasvim dobro je zaživjela vani.

Nakon što smo zaključili što se sve ostvarilo u dalekoj budućnosti, stvarno je čudno da još nisu izmišljeni leteći automobili jer njima smo se, ipak, najviše nadali, no Zemeckis je pogriješio u vezi još jedne pretpostavke – faks uređaja. U oba nastavka filma se koriste naveliko, iako su danas u svijetu stvar prošlosti. Naravno, u Hrvatskoj je to tehnološko čudo budućnosti još uvijek u regularnoj funkciji.

FOTO: THE WRAP