LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Istraživanje QS Europe University Rankings® 2014/15

Gdje je u Europi najbolje studirati?

Na listi 10 najboljih europskih sveučilišta po QS Europe University Rankingu, čak je sedam sveučilišta iz Velike Britanije. Popisu su se pridružila i dva švicarska sveučilišta te jedno njemačko.

Na listi 10 najboljih europskih sveučilišta po QS Europe University Rankingu, čak je sedam sveučilišta iz Velike Britanije. Popisu su se pridružila i dva švicarska sveučilišta te jedno njemačko.

Nakon popisa sveučilišta s najboljom reputacijom u svijetu, donosimo popis najboljih sveučilišta u Europi.

Na listi 800 najboljih sveučilišta u svijetu, čak je 336 europskih sveučilišta. U tome prednjači Velika Britanija sa 70 sveučilišta, a slijede je Njemačka s 42 i Francuska s 41 sveučilištem. U pet najboljih europskih sveučilišta nalaze se čak četiri britanska i jedno švicarsko sveučilište.

U najboljih 10 europskih sveučilišta još se nalaze i Ludwig Maximilian University of Munich (Njemačka), École Polytechnique Fédérale de Lausanne (Švicarska), London School of Economics and Political Science (Velika Britanija), University of Edinburgh (Velika Britanija) i King's College London (Velika Britanija).

Prvo mjesto na popisu pripalo je britanskom University of Cambridgeu. Sveučilište se najviše razvilo u godinama nakon Drugog svjetskog rata, odnosno nakon 1945. O kvaliteti sveučilišta, odnosno njegovih studenata, govori i činjenica da je od 1904. do danas Nobelovu nagradu dobilo čak 90 članova ovog sveučilišta. Prvi je nagradu dobio Lord Rayleigh za otkriće argona, a nakon njega nagradu su dobili i Niels Bohr, Howard Florey, Max Born, James Watson...

University of Cambridge
 
University of Cambridge, FOTO: Campus Reporter/Flickr
 
 

Imperial College London nalazi se na drugom mjestu ove liste. To je ujedno i jedno od najboljih sveučilišta na svijetu koje je orijentirano na prirodne znanosti i istraživanje. Na sveučilištu studira oko 14 700 studenata iz 125 različitih zemalja. Sveučilište se sastoji od četiri fakulteta iz područja medicine, znanosti, inženjeringa i ekonomije, a čine ih više od 40 odjela, instituta i centara za istraživanje. ICL postoji od 1907. godine, a neki od poznatih polaznika su Sir Alexander Fleming, David Livingstone, David Miles, Julia Polak i drugi.

Imperial College London
 
Imperial College London, FOTO: Business Link/Flickr
 
 

Na trećem je mjestu još jedno poznato britansko sveučilište – University of Oxford. Utemeljeno je 1906. godine, a smatra se najstarijim sveučilištem na engleskom govornom području. godine 2012., od ukupnog broja prijavljenih osoba, na ovo prestižno sveučilište uspjelo se upisati samo njih 20,5 %. Trenutno ima oko 22 000 studenata iz 145 različitih zemalja svijeta. Neki od poznatih oksfordskih studenata su i glumac Hugh Grant, Indira Gandhi, nekadašnja premijerka Indije, autori Oscar Wilde i Lewis Carroll, ekonomist Adam Smith i mnogi drugi.

Oxford
 
Oxford, FOTO: Campus Reporter/Flickr
 
 

Četvrto mjesto rezervirano je za University College London. Ovo sveučilište, osnovano 1826. godine, ima oko 36 000 studenata. Moto Sveučilišta je Cuncti adsint meritaeque expectent praemia palmae, što bi u slobodnom prijevodu s latinskog značilo Neka dođu svi koji su po zaslugama zaslužili najbolje nagrade. Neki od poznatih ljudi koji su studirali na UCL-u su: Alexander Graham Bell, Chris Martin, Mahatma Gandhi, Christopher Nolan, Jonathan Ross...

Universty College London
 
University College London, FOTO: illuminia/Flickr
 
 

Swiss Federal Institute of Technology, odnosno ETH Zürich, zauzima peto mjesto na popisu najboljih europskih sveučilišta, a 12. na popisu najboljih sveučilišta u svijetu. Osnovano je 1854., a danas broji oko 18 000 studenata. Ova institucija može se pohvaliti s više od 30 studenata i profesora koji su dobili Nobelovu nagradu, a neki od njih su i naši poznati znanstvenici: Lavoslav (Leopold) Ružička – dobitnik Nobelove nagrade za kemiju i prvi Hrvat koji je dobio ovu nagradu, i Vladimir Prelog koji je Nobelovu nagradu dobio u istoj kategoriji.

ETH Zurich
 
ETH Zurich, FOTO: David Roberts/Flickr
 
 
FOTO: TELEGRAPH.CO.UK