LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studentski.hr

Zašto studentski?

Podaci istraživanja EUROSTUDENT za Hrvatsku ukazuju na potrebu za aktivnijim uključivanjem studenata u društveni život budući da je manje od 10% mladih uključeno u neki oblik organizacije, od čega su najzastupljenije udruge mladih. Uz to, mladi se nerijetko shvaćaju kao društveni problem, a ne potencijal zbog takozvane "produžene" mladosti. Međutim Studentski.hr dokazuje suprotno...

Podaci istraživanja EUROSTUDENT za Hrvatsku ukazuju na potrebu za aktivnijim uključivanjem studenata u društveni život budući da je manje od 10% mladih uključeno u neki oblik organizacije, od čega su najzastupljenije udruge mladih. Uz to, mladi se nerijetko shvaćaju kao društveni problem, a ne potencijal zbog takozvane "produžene" mladosti. Međutim Studentski.hr dokazuje suprotno...

Kao što i samo ime govori, portal Studentski.hr svojim je ciljem i djelovanjem usmjeren na poboljšanje kvalitete studiranja i na unaprjeđenje zadovoljstva životom studenata. A tko može bolje razumjeti što je studentima potrebno nego oni sami? Upravo zato grupa studenata, vođena dvojicom začetnika ideje, kreću u „moguću misiju“.

Većina studenata obuhvaća mlade u dobi od 18 do 25 godina, a najvažnije je obilježje te razvojne faze, nazvane „odraslost u nastajanju“, istraživanje mogućnosti u području zanimanja, romantičnih veza i životnih pogleda (Arnett, 2000). Mnogi autori smatraju to temeljnom prednošću ove faze jer povećava vjerojatnost pojedinca da ostvari sve svoje potencijale i odabere životni put najprimjereniji njegovim sposobnostima, osobinama i težnjama. I ovdje nastupa projekt studentski.hr. Sve informacije relevantne za studenta nalaze se na jednome mjestu odakle tek jednim klikom možete saznati koji se poslovi nude, koji se projekti provode, u koje se udruge možete uključiti, kako kontaktirati ili doći do bilo koje knjižnice, fakulteta, menze... Podloga za istraživanje vlastitih mogućnosti je (gotovo) spremna!

Potreba za ovakvim projektom potkrijepljena je podacima nacionalnog izvješća istraživanja EUROSTUDENT za Hrvatsku „Socijalna i ekonomska slika studentskog života u Hrvatskoj“ (Farnell, 2011). U narednim redcima osvrnut ću se na najvažnije nalaze tog istraživanja počevši od zaključka u kojem stoji kako bi organizacije mladih trebale aktivnije i energičnije provoditi programe uključivanja mladih i promicati njihovo aktivno sudjelovanje u društvu. Također se ukazuje na važnost umrežavanja na lokalnoj razini, a suradnici studentskog.hr svojim će radom uključiti studente iz čitave Hrvatske u svrhu pokretanja „mlade snage“, zajedničkog djelovanja ne samo za osobne, već i šire društvene ciljeve, a sve u svrhu osnaživanja veze između studenata i ostalih udruga i organizacija.

Važnost tog cilja dodatno dolazi do izražaja kada se promotre dobiveni podaci o aktivnom sudjelovanju mladih u društvu: manje od 10% mladih uključeno je u neki oblik organizacije, od čega su najzastupljenije udruge mladih. Ovaj se postotak namjerava povećati ne samo brojem članova u udruzi „Studentski informativni kutak“, već i poticanjem studenata na sada vrlo jednostavno uključivanje u brojne druge udruge dostupne na stranici portala studentski.hr.

Provedeno istraživanje također upozorava na negativnu percepciju mladih u društvu pri čemu se mladi nerijetko shvaćaju kao društveni problem, a ne potencijal. Takvom negativnom shvaćanju pridonosi i fenomen „produžene“ mladosti jer mladi sve dulje žive s roditeljima te ih oni i financiraju. Kroz rad studentskog.hr nastojat ćemo opovrgnuti ovakva razmišljanja i pokazati kako mladi imaju želje, volje i sposobnosti za pokretanje projekata značajnih razmjera te da se taj njihov potencijal može i treba ostvariti.

Postoje različita područja u kojima se mladi mogu iskazati, no mi smo se usredotočili na korištenje komunikacijske i informatičke tehnologije, što se pokazalo najjačom točkom mladih u odnosu na ostale dobne skupine. Naime, prema podacima istraživanja EUROSTUDENT mladi su informatički najpismeniji dio populacije i to se ističe kao njihova najveća prednost na tržištu rada što valja imati na umu kad razmatramo rješenje problema nezaposlenosti mladih. Ne samo da je ta stopa 2 do 2.5 puta veća od opće stope nezaposlenosti, već mladi najčešće uopće nemaju radnog iskustva ili ga nemaju dovoljno da bi dobili prvo zaposlenje što čini zatvoreni krug problema nezaposlenosti mladih. Studentski.hr najbolji je primjer kako mladi mogu vlastitom inicijativom „popuniti“ životopise, odnosno steći potrebno radno iskustvo i razviti vještine potrebne za buduće radno mjesto.

Važno je naglasiti kako sudjelovanje u različitim projektima poput središnjeg studentskog portala ne doprinosi samo obogaćivanju vještina, znanja i životopisa, već se ostvaruju novi kontakti i formiraju društvene veze. Ako se osoba iskaže na jednom projektu, to će joj pružiti odskočnu dasku pri budućem zapošljavanju, njezin će se rad više cijeniti te će steći nova poznanstva koja će joj pomoći u osnivanju vlastitih udruga ili pokretanju različitih projekata. Na stranici portala studentski.hr uz vašu ćemo pomoć okupiti mnogobrojne studente diljem Hrvatske kako bismo mogli podijeliti vlastita iskustva, znanja i ideje te pronaći organizacije, udruge ili osobe koje će nam pomoći u samoostvarenju. Kroz takvo umrežavanje studenata zajedničkim ćemo snagama djelovati na promjenu trenutne situacije u kojoj su mladi socijalno isključena skupina jer ne participiraju ravnopravno s većinom građana u ekonomskom, društvenom i političkom segmentu, kako navodi istraživanje EUROSTUDENT.

Studentski.hr - od studenata za studente

1. Arnett, J.J. (2000). Emerging Adulthood: What Is It and What Is It Good For? Child Development Perspectives, 1(2), 68–73.
2. Farnell, T. (ur.). (2011). Socijalna i ekonomska slika studentskog života u Hrvatskoj: nacionalno izvješće istraživanja EUROSTUDENT za Hrvatsku. Zagreb: Institut za razvoj obrazovanja.

FOTO: STUDENTSKI.HR