LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Početak nove akademske godine

Sedam pravila koja morate usvojiti kada postanete studenti

Brucoši, ovo je članak za vas! Pročitajte koja pravila profesori očekuju da znate već u prvim danima faksa i uštedite si vrijeme!

Brucoši, ovo je članak za vas! Pročitajte koja pravila profesori očekuju da znate već u prvim danima faksa i uštedite si vrijeme!

Stigao je početak nove akademske godine, a za mnoge je to prva studentska godina nakon napuštanja srednjoškolskih klupa. Savjeti starijih studenata uvijek su dobrodošli, kao i neka opća pravila funkcioniranja na fakultetu. Donosimo vam sedam pravila koja predlažemo da imate na umu pri ulasku u novo poglavlje svojeg obrazovanja!

1. Pazite na vrijeme

Budite točni na predavanjima. Nema gorega od naknadnog ulaženja u predavaonicu, što profesore može jako razljutiti, a i nije prikladno. Također, najčešće papir za evidenciju prisutnosti prostorijom kruži na samom početku predavanja, pa ga je bolje ne propustiti.

2. Idite na konzultacije

Iskoristite konzultacije za sva pitanja vezana uz gradivo i nejasnoće oko njega. Profesori rado i u detalje ponovno objašnjavaju sve nejasno i sporno kada ih dođete to izravno pitati u prikladno vrijeme, a to nije ono nakon predavanja. Svaki profesor ima tjedne konzulacije koje su upisane u raspored.

FOTO: Tumblr 

3. Zapamtite ključne datume

Nemojte profesore stalno ispitivati o važnim datumima u akademskom kalendaru. Na fakultetu stvari funkcioniraju drugačije nego u srednjoj školi, i uz nekolicinu iznimki profesora koji su spremni odgovoriti baš na svako vaše pitanje, većina neće biti oduševljena ako ih budete zapitkivali o datumu početka praznika ili rokova. Takvi datumi objavljuju se na stranicama fakulteta, pa će biti najbolje da se tamo informirate o svemu što vas zanima.

4. Držite se procedure 

Naučite procedure prijave predmeta i ostale formalnosti koje trebate obavljati. Pitanja poput toga gdje se prijavljuje predmet, koliko prije i na kakav način, također nisu dobrodošla, s obzirom da profesori smatraju da su vam pravovaljano objašnjena na uvodnom predavanju orijentacije. 

FOTO: Tumblr

5. Postavljajte relevantna pitanja

Nemojte se ustručavati na predavanjima hrabro postavljati relevantna pitanja ako će ona potaknuti na diskusiju oko teme, ako je neki podatak sporan ili ako želite izraziti vlastito mišljenje. Takva su pitanja uvijek dobrodošla i razlikuju se od situacije u kojoj jedino vama dosta gradiva nije jasno, primjerice ako imate nekih zaostataka. 

6. Obratite se asistentima i demonstratorima

Asistenti i demonstratori su na tim funkcijama s razlogom, stoga im se obratite s povjerenjem u slučaju nekih nedoumica ili nejasnoća. Često se radi o odličnim studentima koje profesori postave kako bi im pomogli u radu sa studentima, ocijenjivanju eseja i odgovaranju na upite. 

FOTO: Tumblr

7. Imajte razumijevanja za profesore

Profesori imaju razumijevanja za studente, iako studenti često razmišljaju drugačije, stoga imajte i vi razumijevanja za njih. Jednom kad se priviknete na ova pravila i način kako studiranje funkcionira, shvatit ćete da sve te procedure nisu stroge, već samo procesi koji olakšavaju i pojednostavljuju vaše studiranje i količinu administrativnih poslova, koje bi u suprotnom trebali obavljati profesori. 

FOTO: FLICKR