LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
5 Gyres Viking Expedition

Pošaljite Budu na Bermudu: hrvatski student prikuplja glasove za avanturu života

Stjepan ima jednostavnu želju - biti prvi na natjecanju i otići na ekspediciju života od Islanda do Bermuda. O kakvoj ekspediciji se radi, kako pomoći kolegi studentu i kako sve ovo pridonosi biologiji pročitajte u sljedećim redovima.

Stjepan ima jednostavnu želju - biti prvi na natjecanju i otići na ekspediciju života od Islanda do Bermuda. O kakvoj ekspediciji se radi, kako pomoći kolegi studentu i kako sve ovo pridonosi biologiji pročitajte u sljedećim redovima.

Stjepan Budimir student je biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Splitu. Ne, ovdje ga ne spominjemo zbog Erasmus iskustva ili pak intervjua jer je iz nekog benda.

Stjepan ima jednostavnu želju - biti prvi na natjecanju i otići na ekspediciju života od Bermuda do Islanda. O kakvoj ekspediciji se radi, kako pomoći kolegi studentu i kako sve ovo doprinosi biologiji pročitajte u sljedećim redovima.

Organizacija 5 gyres i mikroplastika

Organizator ovog natjecanja je svjetski poznata organizacija 5 gyres koja se bavi proučavanjem i istrebljenjem plastike u svjetskim oceanima, a usmjerena je na pet svjetskih oceanskih vrtloga - dva u Atlantskom, dva u Pacifičkom i jednog u Indijskom oceanu. Njihova je misija rezultate istraživanja plasirati u javnost te na taj način osvijestiti čovječanstvo o rastućem problemu mikroplastike.

Ako ste se zapitali što je mikroplastika i kakve veze ona ima s oceanima odgovorit ćemo vam i na to. Mikroplastika je zapravo plastika koju srećemo svakodnevno i koja ljudskom neopreznošću završava u moru. Zbog gibanja mora i utjecaja sunca ta plastika ima tendenciju usitniti se. Podsjetimo da PET ambalaži treba otprilike 450 godina da se raspadne u potpunosti! S obzirom na to da u svijetu postoje spomenuti vrtlozi ova mikroplastika ostaje zarobljena u njima.

Jedan od većih problema jest što mi ne možemo znati jedemo li mikroplastiku dok ručamo ribu ili ne (barem kod riba kojima se ne čiste iznutrice, poput srdela). S obzirom na to da je mikroplastika veličine planktona koji su hrana ribama ovo je problem i na lokalnoj i na globalnoj razini. Preliminarna testiranja pokazala su kako na sjevernom Jadranu također postoje velike količine ove tvari! Stjepan nam je rekao kako je mikroplastiku bez problema pronašao i na splitskim plažama!

Pojava mikroplastike zabilježena je u devedesetima, a i sami ste imali priliku kroz vijesti i mnoge dokumentarne filmove svjedočiti tzv. plastic soups odnosno nakupinama smeća na morskim i oceanskim površinama. Nakupljanje smeća ne škodi samo životinjama nego i nama. U zadnjih deset godina u oceanima je pronađen veliki udio toksičnih spojeva (pr. TCE, EDB, benzen, kloroform i sl.) koji u ljudskom organizmu izazivaju rak pluća, bubrega, jetre, zakazivanje nervnog i kardiovaskularnog sistema itd.

Kako Budu otpremiti na Bermudu?

Znanstvena ekspedicija koju organizira 5 gyres se inače plaća, no ove godine su odlučili otvoriti natječaj za jednu osobu kojoj će sve financirati oni. Ekspedicija starta na Bermudima, a završava na Islandu. Tijekom ekspedicije konstantno će se uzimati uzorci vode, a uz pomoć posebne mreže promjera 0,333 mm hvatat će se planktoni i mikroplastika na kojima će se obavljati različita mjerenja.

Zadatak natjecatelja bio je snimiti video u trajanju od 30 do 45 sekundi te ga objaviti. Glasanje se odvija preko Facebooka, a sve detalje možete pronaći na Stjepanovoj stranici Budu na Bermudu.

Glasati se može svaki dan, a ukoliko Stjepan bude prvi smiješi mu se prilika života. Budući da se na nacionalnoj razini stalno žalimo da nemamo dovoljno iskusnih znanstvenika ovim putem možemo pomoći nekome tko je doista zainteresiran za ovo područje, a koje će kasnije moći pripomoći očuvanju Jadranskoga mora.

Više o Stjepanovom pothvatu možete poslušati u emisiji „Kroz bolonju i prašumu“. Sad potrčite do Facebooka i podarite Stjepanu glas, I tako svaki dan do 22. travnja!

FOTO: BUDU NA BERMUDU