LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Aktivno sudjelovanje mladih u društvu

Moguće je uskladiti natrpan raspored na fakultetu s društvenim angažmanom – uz nekoliko navika

Volontiranje i sudjelovanje u udrugama važno je u današnjem svijetu, a čini se kako studenti za to nikada nemaju vremena. Kako ga pronaći i zbog čega je to uopće važno?

Volontiranje i sudjelovanje u udrugama važno je u današnjem svijetu, a čini se kako studenti za to nikada nemaju vremena. Kako ga pronaći i zbog čega je to uopće važno?

Fakultetske obveze same po sebi zahtijevaju mnogo truda, rada i organizacije. Uz njih su izlasci i druženja bitan dio studentskoga života. Kad se sve zbroji, studentima ostane jako malo vremena za dodatne aktivnosti, volontiranje ili aktivno sudjelovanje u raznim udrugama. 

Ono što je ipak posebno bitno naglasiti jest činjenica koliko su volontiranje i angažman u udrugama važni u današnje doba. Za Hrvatsku je općenito poznato kako je pronalazak posla težak proces, a spomenuti tip angažmana nešto je što poslodavci traže zbog vještina koje se njime stječu, razvijenog timskog duha, kreativnosti, odnosa prema radu i sličnih stvari. Potrebno je spomenuti i prijateljstva koja se formiraju u udrugama. Društveni život se širi i razvija s nevjerojatnom lakoćom upravo zato što vas povezuju jednaki interesi i ciljevi.

No postavlja se pitanje kako uspjeti uskladiti već pretrpan raspored. Kako volontirati i biti aktivan član udruge kad već imate 100 obaveza na fakultetu? Naravno, ključ je u dobroj organizaciji.

Ako ste dobro organizirani i ako se djelovanje udruge kojoj se želite priključiti podudara s vašim interesima, možete stići sve što želite. Priključite se, dakle, onoj koja vas zanima, ali imajte na umu da vam je i to obveza jer tako nećete taj rad stavljati na posljednje mjesto u životu. Uvijek imajte na umu koliko vam je važno i koliko zaista želite biti dijelom te organizacije, tako ćete se automatski uspjeti motivirati i na angažman.

U nastavku donosimo neke od navika koje znatno utječu na organizaciju vremena i produktivnost. Uvedite ih u svoju svakodnevicu!

  • Imajte realnu dnevnu TO-DO listu

Odaberite najviše pet obaveza i poslova koje je neophodno izvršiti u tom danu i ostatak organizirajte prema tome.

  • Svedite zadatke u vremenski okvir

Odredite što točnije trajanje svakog zadanog zadatka i pridržavajte se toga.

  • Počnite s najtežim zadacima

Kako kaže poznata fraza iz istoimene knjige: Pojedi tu žabu!. Drugim riječima, uvijek dan počnite rješavanjem najzahtjevnijih zadataka jer time povećavate efikasnost, ali i motivaciju i samopouzdanje.

  • Održavajte prostor urednim

Za bolji fokus i produktivnost pobrinite se da su vam radni stol, ali i ostatak prostora uredni i organizirani.

Svakako pokušajte primjenjivati ove metode barem mjesec dana, pa ćete s vremenom uvidjeti kako se ipak može sve stići. Planiranje će postati sve lakše, a vi ćete se osjećati bolje jer ste uspješno izvršili sve fakultetske obveze, ali i više od toga.

Aktivno sudjelovanje mladih u društvu potiče Centar za razvoj mladih kroz projekt Kutak za informiranje mladih koji provodi u partnerstvu s Institutom za stručno usavršavanje mladih, a uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

FOTO: PIXABAY