LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Nakon Marseillea i Kosica

Europske prijestolnice kulture 2014.: Riga i Umeå

Ovogodišnje Europske prijestolnice kulture, gradovi Riga i Umeå, preprimile su raznolik i zanimljiv sadržaj za one koji će ih posjetiti ove godine. Hrvatski će gradovi priliku za dobivanje titule Europske prijestolnice kulture imati nakon 2020.

Ovogodišnje Europske prijestolnice kulture, gradovi Riga i Umeå, preprimile su raznolik i zanimljiv sadržaj za one koji će ih posjetiti ove godine. Hrvatski će gradovi priliku za dobivanje titule Europske prijestolnice kulture imati nakon 2020.

Ovogodišnje Europske prijestolnice kulture (EPK) su gradovi Riga i Umeå. Ovu prestižnu titulu preuzele su od prošlogodišnjih prijestolnica Marseillea i Kosica.

Ovi gradovi nude raznolike sadržaje zbog kojih ih vrijedi posjetiti u ovoj godini. Među najzanimljivim aktivnostima je stvaranje ljudskog lanca koji će prenositi knjige iz stare u novu Nacionalnu latvijsku knjižnicu. Bit će to zabavan performans koji je ujedno i koristan jer će knjižnica uštedjeti na vremenu i novcu kojeg bi morala potrošiti na transport. 

Titula Europske prijestolnice kulture postoji od 1985. godine, a prvi grad koji ju je nosio bila je Atena. Od 2011. umjesto jednog, određuju se dva grada koji su nositelji titule. 

Poziv za prijave učenika i studenata da predstave svoje kreativne projekte


Gradovi se preko natječaja prijavljuju za dobivanje titule, a izabrani su šest godina unaprijed. Hrvatska ima priliku za svoj grad kulture nakon 2020., a Grad Rijeka već radi na pripremi svoje prijave. 

Kako se bira Europska prijestolnica kulture?

Kriteriji za dobivanje titule Europske prijestolnice kulture su šaroliki, poput poticanja suradnje između kulturnih djelatnika i umjetnika na razini grada domaćina, države i Europske unije u cjelini ili pak isticanja posebnosti i raznolikost čitave EU, kao i prikazivanje zajedničkih aspekata koji čine zajedničku europsku kulturu.

Koji hrvatski grad zaslužuje titulu mediteranskog grada kulture i dijaloga?


Konkretno, pri prijavi će se razmatrati kulturno-zabavne teme koje će se obrađivati tijekom određene godine i način suradnje na koji će se teme prezentirati. Traži se vodstvo neovisnih kulturnih djelatnika koji ujedno imaju podršku svoje vlade. Traži se i što veća uključenost građana grada prijestolnice i njezine okolice, a čitavo događanje trebalo bi pozitivno utjecati na budući kulturni sadržaj gradova.

IZVOR: EUROPA.EU
FOTO: SOUTHERNERINSWEDEN