LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
WeRIn

FOI nastoji povećati broj diplomiranih poduzetnica

Započeo je projekt WeRIn, čija je pozadina činjenica da unatoč porastu sudjelovanja studentica u poduzetničkom obrazovanju na visokim učilištima one i dalje zaostaju u odnosu na svoje muške kolege.

Započeo je projekt WeRIn, čija je pozadina činjenica da unatoč porastu sudjelovanja studentica u poduzetničkom obrazovanju na visokim učilištima one i dalje zaostaju u odnosu na svoje muške kolege.

Na Fakultetu organizacije i informatike pokrenut je još jedan Erasmus+ projekt iz poduzetništva Budućnost je na ženama: početak stvaranja inkluzivnih poduzetničkih ekosustava s WeRIn projektom. Službeno je započeo 18. i 19. veljače 2021. virtualnim događajem na kojem su sudjelovali predstavnici svih 14 partnera koji rade na njegovoj realizaciji. 

– WeRIn je jedan od Erasmus+ projekata u programu Savezi znanja (Knowledge Alliances), u koji je kao jedan od partnera uključen Fakultet organizacije i informatike, a kao pridruženi partner iz prakse Tehnopark Varaždin i trajat će tri godine (2021. – 2023.). FOI kao sastavnica Sveučilišta u Zagrebu uključen je u radni paket Implementacije – Dizajna i razvoja WeRIn načela, pristupa, WeRIn Luke znanja, a aktivno će surađivati i u ostalim radnim paketima projekta. Voditeljica projekta na FOI-ju je doc. dr. sc. Kristina Detelj, ujedno i voditeljica Laboratorija za poduzetništvo. – pojašnjavaju s FOI-ja.

Navode da je pozadina projekta činjenica da unatoč porastu sudjelovanja studentica u poduzetničkom obrazovanju (EE) na visokim učilištima (HEI), one i dalje zaostaju u odnosu na svoje muške kolege.

– Uz to, čak i kad su sudjelovale u EE-u, manja je vjerojatnost da će krenuti prema stvarnoj poduzetničkoj karijeri nakon što diplomiraju. A kad to učine, ove diplomirane poduzetnice slabije su uklopljene u regionalni poduzetnički ekosustav: sve manje njih sudjeluje u lokalnim programima inkubacije i akceleracije, seli se u znanstvene parkove, traži i dobiva financijska sredstva ili su aktivne članice regionalnih mreža. Mnoge se jednostavno ne osjećaju dovoljno pozvanima. S obzirom na to da studentice sada čine preko 60% studentske populacije u Europi, to znači značajan gubitak potencijalnog poduzetničkog talenta i kapaciteta. – dodaju.

Ističu da taj problem ovim projektom žele riješiti kultiviranjem uključivijih ekosustava za žene s diplomom i poduzetničkim aspiracijama. Sveobuhvatni je cilj, kažu, povećati uključivost poduzetničkog obrazovanja i programa podrške s namjerom da se poveća udio diplomiranih poduzetnica i poveća njihova razina uključenosti u regionalne poduzetničke ekosustave diljem Europe.

– Projekt cilja širok raspon skupina dionika iz akademskog i industrijskog spektra, što je vidljivo i iz različitih projektnih partnera koji sudjeluju: Sveučilište primijenjenih znanosti Münster (vodeći član; Njemačka), ACEEU (Njemačka), Sveučilište primijenjenih znanosti u Amsterdamu (Nizozemska), Sveučilišna industrijska inovacijska mreža (Nizozemska), FOI, Sveučilište u Zagrebu (Hrvatska), Tehnički institut Cork (Irska), Tehničko sveučilište u Istanbulu (Turska), Momentum Marketing Services Limited (Irska), Europski centar za žene i tehnologiju (Norveška), WESt mbH (Njemačka), Impact Hub Amsterdam, Tehnološki park Varaždin (Hrvatska), Rubicon Center (Irska) i ARI Teknokent Proje Gelistirme Planlama (Turska). – dodaju predstavnici.

FOTO: WIKIPEDIA