LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Sunce i opekline

Najčešće pogreške pri zaštiti od sunca

I dok još lovimo zrake sunce na plaži i pripremamo se za nove obveze koje dolaze s jesenskim danima, nije naodmet podsjetiti se koje greške u vezi sa sunčanjem neprestano radimo.

I dok još lovimo zrake sunce na plaži i pripremamo se za nove obveze koje dolaze s jesenskim danima, nije naodmet podsjetiti se koje greške u vezi sa sunčanjem neprestano radimo.

Suncu se izlažemo i u svakodnevnim aktivnostima – ne samo izležavanjem na plaži. Dok vozite bicikl, pješačite ili jednostavno provodite vrijeme vani, vaša koža izložena je sunčevim zrakama. Baš zato dobro je prisjetiti se koje greške nesvjesno radimo te doprinijeti izgledu i zdravlju svoje kože.

– Ne radim na otvorenom, ne trebam se nikako mazati kremom za zaštitu od UV zračenja.

Ovo je jedna od najčešćih zabluda. Dermatolozi čak predlažu da se kreme sa zaštitom od UV zračenja ne nanose samo u ljetnim mjesecima već tijekom cijele godine Na taj način pomažemo koži da ne ostari prebrzo. UV zračenje događa se i za tmurnih i kišnih dana. 

– OK, namazala sam se kremom kad sam došla na plažu i to je dovoljno, ne trebam se opet mazati.

Ako ste dugo u moru, ako igrate odbojku na pijesku ili ste predugo u kafiću na plaži, zaštita od kreme koju ste nanijeli prije dolaska na plažu neće biti dovoljna. Utjecaj zaštitnog faktora postupno slabi kada dođe u doticaj s vodom i znojem, a prirodni pH naše kože također utječe na to. Stoga nemojte biti lijeni i namažite se kremom nekoliko puta tijekom uživanja u morskim radostima.

– Ako sam već pocrnila, moja je koža zaštićena i ne trebam se više mazati kremom za zaštitu.

Zapravo, istraživanja tvrde da baš tada imamo više razloga za još veću brigu o svojoj koži. Veća je vjerojatnost da će se potamnjela koža oštetiti pri novom izlaganju suncu, pa je potrebno voditi računa o zaštiti od štetnih zraka. 

– Ma, ne postoji nikakva razlika između spreja i losiona. To je sve isto.

U stvarnosti, sprejevi za zaštitu daju otprilike jednu četvrtinu zaštite koja je istaknuta na pakiranju. Losioni daju otprilike polovicu. Zato je uvijek bolje izabrati losion, a ne sprej. 

– Uvijek se prvo sunčam bez nanošenja kreme, a tek se nakon pola sata namažem.

Glavno je opravdanje za takve ideje da – pocrnimo. Ali kreme sa zaštitnim faktorom neće spriječiti da pocrnimo, a također imaju bolji efekt ako se nanesu na suhu i hladnu kožu, a ne oznojenu i već vruću od ležanja na plaži. Zato je bolja ideja namazati se već pri dolasku na plažu. 

– Meni ne trebaju sunčane naočale.

Itekako nam trebaju, jer ne samo što s njima bolje vidimo kada je sunce prejako već nas štite od brojnih očnih bolesti. 

– Super, pronašla sam kremu za sunčanje iz osnovne škole. Sada neću trebati kupiti novu i uštedjet ću.

Isto kao što znate da make-up proizvodi koje ne koristite duži period više nisu za upotrebu i mjesto im je u smeću, tako biste trebali znati da je ista stvar i s kremama za sunčanje. Otvorene kozmetičke proizvode koji dugo stoje neupotrebljeni nije preporučljivo opet koristiti. 

– Zaštita od sunca u mom make-upu sasvim mi je dovoljna.

Nije, pa bi bolja opcija bila nanošenje zaštitne kreme za lice, a potom ostalog dnevnog make-upa. Počnite koristiti takvu kremu prije primera ili umjesto njega u ljetnim mjesecima. 

FOTO: PIXABAY