LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Prevencija samoubojstava

Lani je 10 osoba mlađih od 18 godina počinilo samoubojstvo – donosimo kontakte za psihološku pomoć

Ako se osjećate loše i potrebna vam je psihološka pomoć, istu možete dobiti na telefonskim brojevima Centra za krizna stanja i prevenciju suicida, Plavog telefona, Psihološkog centra TESA i drugdje.

Ako se osjećate loše i potrebna vam je psihološka pomoć, istu možete dobiti na telefonskim brojevima Centra za krizna stanja i prevenciju suicida, Plavog telefona, Psihološkog centra TESA i drugdje.

U statistici Ministarstva unutarnjih poslova o koronavirusu i kriminalitetu u 2020. godini obuhvaćeni su, između ostalog, i podaci o broju pokušaja samoubojstava i počinjenih samoubojstava, koji su se najčešće dogodili u lipnju, srpnju, rujnu i prosincu.

Ukupno je evidentirano 566 slučajeva samoubojstava, što je jednak broj kao i 2019. godine, no bilježimo porast pokušaja samoubojstava sa 690 u 2019. godini na 762 u 2020. godini. Najčešće je riječ o muškarcima i osobama starijima od 65 godina, no među njih 566 nalazi se i 10 osoba koje su bile mlađe od 18 godina. Od ukupno 762 pokušaja 47% čine žene, no ako je riječ o počinjenim samoubojstvima, postotak je žena 21%.

Na mentalno je zdravlje svakako utjecao koronavirus i mjere s kojima smo se susreli prošle godine, a ponajviše činjenica da smo duži period bili zatvoreni u kućama i morali se naviknuti na potpuno drugačiji način života. Važno je, stoga, naglasiti da postoje načini na koje si možete pomoći ako se osjećate loše, odnosno da postoje kontakti kojima se možete obratiti za pomoć.

Savjetodavnu pomoć suicidalne i depresivne osobe mogu dobiti na više mjesta. Republici Hrvatskoj postoji nekoliko brojeva telefona za psihološku pomoć.
  • Centar za krizna stanja i prevenciju suicida: 01/2376470 (radi od 0 do 24 sata)
  • Plavi telefon: 01/4833888 (plavi-telefon@zg.t-com.hr)
  • Psihološki centar TESA: 01/4828888 (psiho.pomoc@tesa.hr)
  • Psihološka komora
  • Podrška na dlanu.
FOTO: PIXABAY