LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Što se oporezuje, a što ne?

Studenti ogorčeni jer ih se nije na vrijeme informiralo o porezu

Na Facebooku su se studenti pobunili zbog velikih poreznih kazni koje su dobili njihovi roditelji. Kako ističu, nitko ih nije na vrijeme informirao oporezuju li se primjerice stipendije ili ne te se zbog toga ovih dana masovno pišu žalbe poreznoj upravi.

Na Facebooku su se studenti pobunili zbog velikih poreznih kazni koje su dobili njihovi roditelji. Kako ističu, nitko ih nije na vrijeme informirao oporezuju li se primjerice stipendije ili ne te se zbog toga ovih dana masovno pišu žalbe poreznoj upravi.

Nakon što su se studenti počeli žaliti na Facebook stranici Tražim/nudim studentski posao kako dobivaju kazne jer su prešli određeni iznos nakon kojeg moraju platiti porez, odlučili smo malo više saznati o čemu se tu zapravo radi. 

Naime, svaki student u jednoj godini smije zaraditi do 13 tisuća kuna kako ne bi plaćao porez te bi ostao porezna olakšica svojim roditeljima. Na stranicama Studentskog centra u Zagrebu stoji i kako studentima visina zarade nije ograničena, te kako će nakon što prođu zaradu od 50 tisuća kuna platiti porez u stopi od 25 posto. 

FOTO: SC Zagreb

Visina zarade nije jedini problem koji muči studente. Stvar je i u tome da se nekim studentima pojavilo porezno rješenje u kojima su im se stipendije računale kao dohodak pa su tako prošli limit od 13 tisuća kuna te dobili kazne u iznosu od nekoliko tisuća kuna. 

Studentica Ines požalila se kako je njen otac zbog njene dobivene stipendije od grada Zaprešića i odrađene demonstrature i izbora dobio rješenje u kojem piše da mora platiti kaznu nešto više od 4 tisuće kuna. 

– Sve ovo izazvalo je veliku pomutnju među studentima, nalazim se trenutno u situaciji u kojoj se sramim države u kojoj živim, države koja očito potiče nerad. Zato što nama, studentima, koji želimo pošteno zaraditi, koji na temelju svojih odličnih uspjeha dobivamo stipendije. Porezna uprava šalje uplatnice i tjera naše roditelje da cijelu svoju plaću daju za neutemeljene kazne. Kazne koje nemaju pokriće. Tko onda govori istinu? Nigdje se ne dobivaju točne informacije... U e-mailu koji sam dobila od jedne djevojke stoji da je 13 000 neto limit, upravo takav odgovor je dobila iz Studentskog centra. Zar mi zbog dezinformacija zajedno za svojim roditeljima moramo ispaštati. Neviđeno! – požalila se studentica Ines Vasić.

Također, studentica Jelena cijelu je godinu pazila da ne zaradi više od 13 tisuća kuna, no kada je došlo porezno rješenje neugodno se iznenadila jer je njen otac dobio kaznu od 5 tisuća kuna. Preko Student servisa zaradila je 11 tisuća kuna te je također radila na izborima za koje joj je isplaćeno 900 kuna, a u poreznom rješenju stoji kako je zaradila 2 900 kuna bruto. 

– Svim studentima je uglavnom najveći problem taj drugi prihod (ne student servis) koji se obračunava bruto, a nitko ništa nije znao o tome. Mi smo nekoliko puta zvali poreznu da provjerimo i svaki puta su nas uvjeravali da je sve u redu i da ne prelazim iznos. – objasnila je studentica Jelena Pecikozić.

Na Facebook grupi pojavili su se otužni, ironični i pomalo sarkastični komentari na ovu temu. Sve više mladih ljudi ne čudi se što se njihovi vršnjaci odlučuju na odlazak u inozemstvo za nekim boljim životom gdje ih nitko neće kazniti zato što su previše radili.

FOTO: Facebook

FOTO: Facebook

FOTO: Facebook
FOTO: STUDENTSKI.HR