LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Upute bivše studentice

Kako u Hrvatskoj osnovati uspješnu tvrtku nakon završetka studiranja

Neprospavane noći, strepnja i odricanje od mnogobrojnih društvenih aktivnosti sastavni su dijelovi studentskog života. Takve bi se situacije lakše prebrodile ako bi svi studenti znali da ih nakon završenog fakulteta čeka zasluženi posao.'

Neprospavane noći, strepnja i odricanje od mnogobrojnih društvenih aktivnosti sastavni su dijelovi studentskog života. Takve bi se situacije lakše prebrodile ako bi svi studenti znali da ih nakon završenog fakulteta čeka zasluženi posao.'

Neprospavane noći, strepnja i odricanje od mnogobrojnih društvenih aktivnosti sastavni su dijelovi studentskog života. Takve bi se situacije lakše prebrodile ako bi svi studenti znali da ih nakon završenog fakulteta čeka zasluženi posao.'

No, u većini slučajeva nakon fakulteta slijedi nova strepnja zbog nemogućnosti pronalaska posla. 

Jedan od takvih slučajeva bio je i onaj Ivane Bojčić, današnje direktorice vlastite tvrtke BoLingo. Nakon završenog studija talijanskog i njemačkog jezika za Ivanu je počelo jedno od najgorih razdoblja u životu. Naime, bez obzira na završeni fakultet, stečena diploma i znanje nisu joj puno pomogli da pronađe toliko željeni posao.

Zbog odbijenica koje su joj svakodnevno stizale, i ona je, kao i mnogi drugi mladi ljudi, prihvaćala poslove koji su bili daleko ispod razine njezine profesionalnosti pa čak i one koji nisu imali nikakve veze s njenom strukom. Iz tog je razloga odlučila sama kontrolirati situaciju i osnovati vlastiti posao. Danas je vlasnica uspješne prevoditeljske tvrtke. 

Do vlastitog d.o.o u samo 7 koraka:

Na portalu Poslovni.hr dala je upute za osnivanje tvrtke svim mladim ljudima. Iako zvuči komplicirano to je moguće u samo 7 koraka. 

Raspisan je natječaj za poziciju suradnika na UNICEF-ovom projektu podrške Ministarstvu zdravstva


1. Za početak, potrebno je osmisliti naziv tvrtke. Dostupnost naziva može se provjeriti na sudreg.pravosudje.hr

2. Naziv tvrtke može se predati na šalteru hitro.hr, a značenje imena mora biti na hrvatskom jeziku ili na jednom od jezika EU. 

3. Potrebno je s osobnom iskaznicom posjetiti javnog bilježnika. On će vas uputiti u sve iduće korake koje morate napraviti.

4. Javni će vas bilježnik kontaktirati u roku 2-3 dana i javiti je li naziv vaše tvrtke prihvaćen. Ako je prihvaćen morate srediti papirologiju kod javnog bilježnika, platiti sudske pristrojbe i osnivački polog. Sačuvajte sve račune jer ćete ih morati pokazati javnom bilježniku.

5. Nakon dobivanja OIB-a tvrtke i potpisivanja kod bilježnika idete u Državni zavod za statistiku. Prethodno obavezno dajte izraditi pečat i ponesite ga sa sobom u Zavod.  Tamo ćete dobiti informacije o formularu koji trebate ispuniti.

Raspisan je natječaj za rad u znanstvenom polju Građevinarstva na Sveučilištu u Osijeku


6. Kada dobijete rješenje Zavoda sa svim dokumentima idete u banku u kojoj želite otvoriti poslovni račun. Radi lakšeg upravljanja poslovnim računom, poželjno je koristiti internet bankarstvo.

7. Ako želite surađivati s inozemnim tvrtkama u EU, potreban vam je EU VAT broj. Za to ćete sa svim dokumentima, uključujući i ugovor o sjedištu tvrtke, morati otići do Porezne uprave gdje ćete dobiti nekoliko obrazaca za popunjavanje.

Nakon ovih koraka svi mogu imati d.o.o. Od iznimne je važnosti i informacija da svi mladi ljudi u sklopu programa poticaja za samozapošljavanje mogu dobiti pomoć HZZ-a.

Završetak studiranja i pronalazak posla za mnoge je stresno razdoblje no ovakve priče zasigurno mogu motivirati sve student da nakon fakulteta, uz dobru ideju, znanje i minimalne troškove mogu ostvariti profit i osigurati svoju budućnost.   

IZVOR: POSLOVNI.HR
FOTO: MAJA ČIRJAK/STUDENTSKI.HR