LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Ususret Sajmu stipendija i visokog obrazovanja

Istraživanje pokazalo tko sve prima stipendiju i u kojem iznosu; prosječna iznosi 949 kn mjesečno

Nakon što su se istraživanjem EUROSTUDENT detektirale ranjive skupine studenata s izazovima u pronalaženju dostatnih prihoda za pokrivanje troškova studija, nadolazeći Sajam stipendija i visokog obrazovanja u Zagrebu i Rijeci pružit će detaljne podatke o stipendiranju.

Nakon što su se istraživanjem EUROSTUDENT detektirale ranjive skupine studenata s izazovima u pronalaženju dostatnih prihoda za pokrivanje troškova studija, nadolazeći Sajam stipendija i visokog obrazovanja u Zagrebu i Rijeci pružit će detaljne podatke o stipendiranju.

Prema podacima istraživanja EUROSTUDENT, stipendije kao izvor prihoda za pokrivanje troškova studija navelo je nešto manje od četvrtine hrvatskih studenata (23%). Njihov je prosječan iznos za studij u Hrvatskoj 949 kn mjesečno. Visoka učilišta dodjeljuju najviše iznose (u prosjeku 1375 kn mjesečno), hrvatska ministarstva u prosjeku dodjeljuju 908 kn mjesečno, dok jedinice lokalne samouprave dodjeljuju stipendije u najnižim iznosima (u prosjeku 765 kn mjesečno).

Institut za razvoj obrazovanja stoga organizira Sajam stipendija i visokog obrazovanja u Zagrebu i Rijeci kako bi građani na jednom mjestu mogli pronaći sve informacije o stipendijama i drugim oblicima financiranja studija te kako bi na jednom mjestu mogli saznati sve informacije o različitim studijskim programima. Održat će se 16. listopada 2018. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu te 18. listopada 2018. na kampusu Sveučilišta u Rijeci.

Spomenuto je istraživanje također pokazalo kako su stipendije izrazito neravnomjerno raspoređene među onima koji ih dobivaju pa tako studenti sveučilišnih studija znatno češće primaju stipendiju u odnosu na studente stručnih studija. Velik udio redovitih studenata koji ne plaćaju školarinu prima stipendiju (36%), dok izvanredni studenti (koji plaćaju školarine) ne primaju gotovo nikakav oblik stipendije. Izrazito visok udio studenata koji živi u studentskom domu prima stipendiju (53%). Nadalje, studenti koji su završili gimnaziju češće primaju stipendije u odnosu na one koji su završili strukovne srednje škole. Izrazito visok udio studenata koji su prvi put upisali studij s 21 godinom i više ne primaju stipendije (93%). Slično vrijedi i za studente koji imaju djecu jer njih 91% ne prima stipendije. Time je ovo istraživanje identificiralo ranjive skupine studenata s izazovima u pronalaženju dostatnih prihoda za pokrivanje troškova studija.

U izvješću EUROSTUDENT V preporuča se nositeljima obrazovne politike na lokalnoj i nacionalnoj razini razmotriti mogućnost povećanja ukupno dostupnih stipendija iz javnih izvora po kriteriju potrebe jer stipendije obuhvaćaju relativno malen udio studenata. Kako bi se obuhvatio veći udio, potrebno je razraditi mehanizme koji bi potaknuli i tvrtke, zaklade i udruge na aktivnije uključivanje u stipendiranje. Prema nalazima ovog istraživanja stipendije koje dodjeljuju tvrtke, zaklade ili udruge obuhvaćaju najmanji udio od 8% među promatranim izvorima stipendija.

Posjetitelji Sajma u Zagrebu i Rijeci moći će na jednom mjestu pronaći sve informacije i usluge ključne za uspješnu prijavu kako za studijske programe, tako i za stipendije. Ulaz je besplatan.

FOTO: PIXABAY